Sesja

Zasadniczo najczęściej wykonuję sesje w moim studiu w Warszawie. Istnieje też taka możliwość, że dojadę na sesję w dowolne miejsce jednak wiąże się to z koniecznością wynajęcia studia fotograficznego, a jest to najczęściej kwota około 400-500 złotych plus moje koszty dojazdu, dlatego sądzę że wycieczka do Warszawy wychodzi taniej 🙂

Jeżeli chodzi o terminy to preferuję weekendy, ale oczywiście nie ma problemu aby zorganizować sesję w dowolnym dniu tygodnia. Wymaga to jedynie odpowiednio wczesnego ustalenia terminu. Najlepiej kontaktować się kilkanaście dni przed planowaną sesją.

Na sesję najlepiej przeznaczyć przynajmniej 4 godziny. Ja nie mam większych ograniczeń czasowych więc pracuję do czasu aż są pomysły, siły i chęci. Jestem dla Ciebie czy dla Was tak długo jak trzeba. 4 godziny to takie dobre minimum chociaż bywało że sesje trwały i 8 godzin, ale bywało również, że uda się zrobić zdjęcia w godzinę lub dwie (jednak to są wyjątkowe sytuacje).

Sesję zaczynamy od herbaty, kawy i pogawędki. Rozmowy na temat tego co wspólnie chcielibyśmy uzyskać, jakie chcielibyśmy otrzymać efekty. Co się podoba, a co mniej. W którym kierunku podążać. Ustalamy sobie wstępny, ogólny scenariusz sesji, pomysły, wizje, przemyślenia.

A po rozmowie przychodzi czas na zdjęcia. Zaczynamy spokojnie. Od zdjęć „dla Mamy, dla Babci”. Kilka portretów, w ubraniu – żeby zobaczyć co wychodzi, jak wychodzi. Żeby oswoić się ze studiem, z sytuacją. Żeby poznać pewne triki, ustawienia, pozy, miny – wszystko to co pomaga w czasie sesji, wszystko to co pozwala wyglądać najlepiej, najkorzystniej, najseksowniej.

Podczas sesji robię dużo zdjęć – najczęściej kilkaset. Zwłaszcza osobom, które stają przed aparatem po raz pierwszy. Zdjęcia co pewien czas oglądamy, analizujemy i przebieramy, aby wybrać te najlepsze, najciekawsze, te które można pokazywać i których się nie będziemy wstydzić pokazywać. Przeglądamy zdjęcia żeby wiedzieć co można zmienić, poprawić, skorygować, a z czego zrezygnować bo się nie udaje i nie wychodzi. Niektóre pomysły, które dobrze wyglądają „w głowie” i „na papierze” mogą okazać się po sfotografowaniu jako kiepskie i nietrafione więc rezygnujemy z nich i zajmujemy się tym co dobre i ciekawe.

Wszystkie zdjęcia, które nie spełniają naszych oczekiwań kasujemy i wogóle się nimi nie przejmujemy. To normalne przy każdej sesji (przy sesjach reklamowych, dużych produkcjach komercyjnych również), że zostaje tylko nieduży procent wszystkich zrobionych fotografii.

Zdjęć z sesji otrzymujemy najczęściej około 100 ale nie jest to ostateczna liczba. Bywa, że dobrych zdjęć jest 67, 80 albo 125. Mam taką zasadę, że nie kasuję dobrych zdjęć ponieważ nie warunkuję ceny sesji od ilości zdjęć. Te około 100 zdjęć to efekt naszej sesji. Zdjęcia te przekazuję w formie cyfrowej jako niezabezpieczone pliki jpg (na płycie, pendrive, dyskiem google, dropboxem itp).

Dodatkowo kilkanaście z tych zdjęć przygotowuję, retuszuję, poprawiam zgodnie z Twoimi lub Waszymi sugestiami. Jednak staram się aby takich poprawek było jak najmniej – aby tak poprowadzić sesję, tak ustawić światło, tak ustawić modelkę lub modeli, aby poprawki nie były konieczne lub aby było ich jak najmniej. Po pierwsze dlatego, że nie wszystko można i nie wszystko da się zretuszować, a po drugie żeby nie przesadzać z retuszem bo zależy mi najbardziej na tym, aby osoba na zdjęciu to była ta sama osoba, która przyszła na sesję, a nie plastikowa, wyfotoszopowana lalka. Lepiej poświęcić w studiu dodatkowe kilka minut na zmianę ustawień modelki lub światła niż ślęczeć przy retuszu komputerowym bez gwarancji, że uzyskany efekt będzie zadowalający.

Cały taki zestaw otrzymuje Pani lub Państwo ode mnie, tak jak już wspomniałem w formie cyfrowej – dwa zestawy zdjęć: 1. udane zdjęcia z sesji (czyli te około 100 zdjęć) plus 2. zestaw zdjęć obrobionych i przygotowanych. Wszystkie zdjęcia są w dużych rozdzielczościach umożliwiających ich wydruk lub wywołanie w naprawdę dużych formatach.

Cały taki zestaw czyli sesja studyjna + zdjęcia cyfrowe kosztuje 1200 zł.

Dodatkowo istnieje też możliwość zamówienia odbitek lub wydruków papierowych jednak wtedy cena jest ustalana indywidualnie w zależności od wielkości i ilości zdjęć. Orientacyjny koszt to 150-200 zł za metr kwadratowy wydruku.

Często jest tak, że na sesję przyjeżdżają osoby spoza Warszawy i zostają np. na cały weekend, wynajmując pokój w hotelu lub mieszkanie. Można wtedy pomyśleć o zrobieniu sesji podwójnej tzn.: część pierwsza – klasyczna w studiu, a potem zabieramy sprzęt i jedziemy do hotelu na drugą część sesji. Taka sesja podwójna kosztuje około 1800 złotych.

Przy sesji podpisujemy też umowę, w której jest zawarta informacja, iż jest to sesja prywatna, indywidualna i ja jako fotograf nie mam możliwości wykorzystania Twoich lub Waszych zdjęć w żadnym celu.

W razie pytań proszę śmiało dzwonić +48602464919. 

W bezpośredniej rozmowie mogę odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiać wątpliwości, powiedzieć co przygotować do sesji itp.